Objednávanie
Mobil0905 97 90 93
033/7941 275
Najskôr zdvihneme v čase 11:00-13:00
Chcem dieťa

Ako kvietky prinášajú semienka, ako jabloň rodí jablká, ako ovečka rodí jahňatá, tak aj v človeku, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou živej prírody je zapísaná nezmazateľná túžba po potomstve.
Nasledujúce riadky som sa rozhodol napísať, aby bolo v budúcnosti aspoň o jednu plačúcu zrelú ženu menej, ktorá roní slzy v našej ambulancii a cez vzlyky počuť slová: „Keby som to bola vedela, keď som bola mladšia!? Prečo mi to doteraz nikto nepovedal?“






Čo má imunitný systém s počatím a tehotnosťou?

Čo má imunitný systém spoločné s počatím a tehotnosťou? Úlohou imunitného systému je chrániť integritu (celistvosť) daného jedinca. Imunitný systém rozpoznáva čo som ja a čo nie som ja. Pred tým, čo nie som ja, je jeho úlohou chrániť ma. Keď žena čaká dieťa, plod nesie poznávacie znaky („tranplantačné“ antigény) matky aj otca. Imunitný systém ženy v tehotnosti pracuje v zmenenom - utlmenom režime preto, aby nedošlo k potrateniu dieťaťa. V tehotenstve dochádza k zvýšenej tvorbe ženských pohlavných hormónov, ktoré spôsobia prípravu tela ženy na vynosenie dieťaťa a jeho následné prežitie po pôrode (rast maternice, placenty, rast prsníkov, indukcia pôrodu, tvorba mlieka). Zvýšené hladiny ženských pohlavných hormónov ďalej spôsobujú, že žena prestane ovulovať (uvoľňovať zrelé vajíčka) a imunitný systém začne pracovať v zmenenom utlmenom režime. Inhibičný účinok ženských pohlavných hormónov na ovuláciu sa využíva pri hormonálnej antikoncepcii (ďalej HAK). Tak, ako sa nedá plávať v jazere a pritom nebyť mokrý, tak nie možné užívať hormonálnu antikoncepciu bez toho, aby nemala vedľajší vplyv na činnosť imunitného systému. Znížená činnosť imunitného systému potom spôsobuje častejšie zápaly pošvy a vonkajších rodidiel, tiež sa oslabuje schopnosť organizmu ženy vyrovnať sa s HPV infekciou. HPV infekcia spôsobuje dysplastické zmeny epitelu krčka maternice, ktoré keď sa neliečia prechádzajú do rakoviny krčka maternice.

Už sme si vraveli, že úlohou imunitného systému je rozpoznávať čo som ja a čo nie som ja, alebo inak povedané, ktoré bunky patria k môjmu telu a ktoré už nepatria k môjmu telu. Keďže spermatozoa (spermie) z pohľadu ženského organizmu nie som ja, tak imunitný systém rozpoznáva spermie ako cudzorodé a preto začne proti nim svoje telo chrániť. Opakovaná senzibilizácia spermatozoami mimo ovuláciu (ale aj inými antigénmi) u človeka s normálnym imunitným systémom vyvolá tvorbu obranných mechanizmov (ako sú protilátky proti spermiám a tiež bunkami sprostredkované obranné reakcie).

V období mimo ovulácie je krčok maternice uzavretý hustejším bielym hlienom, v ktorom sa nachádza zvýšený počet imunokompetentných buniek. Je tomu tak preto, aby vnútro maternice bolo dobre chránené pred vonkajšími choroboplodnými zárodkami. V čase ovulácie je hlien priesvitný a vláčny, krčok maternice sa uvoľňuje, aby spermie mohli preniknúť hlbšie a oplodniť vajíčko. Teda opakovaný pomer mimo ovuláciu vyvolá u zdravej ženy tvorbu protilátok proti spermiám (MUDr. Jindřich Madar, CSc). Doba potrebná na tvorbu protektívnej hladiny je individuálna, ale v každom prípade ide rádovo o roky. Môžeme povedať, že hladina antispermatozoálnych protilátok nad 60 IU/ml už zabraňuje počatiu. Prípadné infekcie pošvy môžu tvorbu protilátok urýchliť.

Pred tým, ako sa žena rozhodne používať niektorú z metód na zabránenie počatia, musí si položiť zásadnú otázku: Nechcem dieťa teraz a v budúcnosti ho chcem, alebo nechcem dieťa vôbec. Ak niekedy v budúcnosti dieťa chcem, potom treba mať na pamäti ako sme uviedli o pár riadkov vyššie, že každý pomer mimo ovuláciu vedie po čase k tvorbe protilátok proti spermiám. Pri používaní HAK na rozdiel od Bilingsovej metódy je riziko vyššie o to, že užívanie HAK je častejšie spojené s infekciami v pošve.
V každom návode k HAK sa píše, že po jej vysadení sa vracia plodnosť. Áno, je to pravda, po tom ako žena prestane užívať syntetické ženské pohlavné hormóny dôjde z zvýšeniu FSH (folikuly stimulačný hormón), ktorý obnoví ovuláciu a opäť sa začnú uvoľňovať vajíčka, ale plodnosť je širší pojem, ktorý v sebe zahŕňa schopnosť počať nového jedinca. Po dlhšom užívaní HAK (aj Bilingsovej metódy) sa však plodnosť môže stratiť v dôsledku indukovaných imunologických mechanizmov, ktorých prvotnou úlohou bolo chrániť integritu daného jedinca.


Čo je dobré vedieť pred návštevou reprodukčného centra?

Väčšina žien, žije v predstave, že keď sa mi nepodarí mať bábätko prirodzene, je tu ešte možnosť dieťaťa zo skúmavky. Predtým mamička ako ťa tvoja prirodzená túžba zavedie do reprodukčného centra kdekoľvek v kontinentálnej Európe je dobré vedieť nasledovné.
Pri cielenom vpravení konkrétnej spermie do vajíčka (tzv. IVF–ICSI) sa narušuje prirodzený výber podľa Darwinovej evolučnej teórie. Darwinova evolučná teória okrem iného hovorí, že v prírode prežívajú len najzdravší a najživotaschopnejší jedinci. A ty mamička určite chceš svoje nastavajúce dieťatko v prvom rade zdravé. Po prenesení zárodku do maternice (embryotransfer) sa vo zvýšenej miere indukujú humorálne a bunkové obranné mechanizmy u mamičky, ktoré chránia jej integritu tak úspešne, že prenesené dieťatko má šancu sa uchytiť len v 30% prípadov. Každý ďalší neúspešný embryotransfer robí pravdepodobnosť uchytenia sa dieťatka menej a menej pravdepodobným.


Čo robiť aby bolo dieťatko zdravé?

Myšlienky, aby počaté dieťatko bolo zdravé, nasledujú hneď za túžbou po dieťatku. Pravidelná konzumácia alkoholu vedie k zníženej tvorbe progesterónu, čo negatívne vplýva na možnosť počatia, ako aj vynosenia dieťatka. Početnosť spermií je u fajčiarov znížená na 53,7% v porovnaní s nefajčiarmi.

Ďalším faktorom, ktorý znižuje plodnosť u oboch partnerov (otecko aj mamička), je prítomnosť ortuti v ústnej dutine. Ortuť sa nachádza v amalgámových (to sú tie sivé) plombách. Ortuť sa totiž viaže na bielkoviny (históny) v DNA spermií, čím poškodzuje genetickú informáciu. Preto, ak pre svoje nastavajúce potomstvo chcete maximum, určite je dôležité odstrániť pred počatím amalgámové plomby z úst oboch rodičov (prof. Vera Stejskal zo Štokholmu).

Tiež je veľmi dôležité pre zdravie dieťatka, aby mamička mala správnu činnosť štítnej žľazy počas celého trvania gravidity. Klinicky mamička čakajúca dieťatko nemusí mať žiadne obtiaže, preto je dôležité u každej tehotnej vyšetriť hladinu TSH (thyreoideu stimulujúci hormón), aby sa odhalila subklinická hypotyreóza. Ak sa zistí zvýšená hladina TSH, treba substituovať hladiny hormónov štítnej žľazy. Týmito jednoduchými opatreniami sa zabráni poškodeniu CNS (centrálnej nervovej sústavy) a následnému zníženiu IQ Vášho očakávaného dieťatka.

V prípade, že ste chorá počas tehotnosti, je nevyhnutné prípadnú medikáciu antibiotík zveriť do rúk Vášho lekára. V žiadnom prípade si ich nenasadzujte sama. Chinolóny a tetracyklíny totiž nie sú v tehotnosti vhodné, preto rozhodnutie o ich medikácii zverte do rúk odborníka.


Kde mi môžu pomôcť?

Milá nádejná mamička, ak si už podstúpila toho veľmi veľa a napriek tomu tvoje úsilie nebolo korunované úspechom, alebo na druhej strane patríš medzi tých, ktorí vedia že materstvo je veľmi vysoká hodnota, no nie najvyššia, s dôverou sa obráť na pracovisko www.fertilitycare.net. Pracovisko, ktoré používa v liečbe NaPro technológiu som zvolil preto, že používa fyziologické postupy, majú 77% úspešnosť a sú lacnejší ako klasické metódy založené na IVF.


 
spacer

 

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x